Derby!! Radzionków - Szombierki! Sobota; godz. 19:19

24 Lut | Inf. własne |Sebastian Budzan

Helmut Nowak odszedł

Kolejny znakomity zawodnik naszej drużyny wicemistrzów Polski odszedł

Helmut Nowak urodził się 20 stycznia 1938 roku. Od początków swojej kariery w Szombierkach grał na pozycji napastnika. Dla większości kibiców zapewne zapamiętany będzie ze słynnego meczu z Legią Warszawa na hasioku. Helmut Nowak najpierw zdobył kontaktową bramkę na 2:3 w 54 minucie, by w 89 minucie dokończyć dzieła i zapewnić zwycięstwo 5:4 nad Legią, w której w tym czasie grali Piechniczek, Gmoch, Apostel, Brychczy.

Wszystkie bramki z pamiętnego meczu: 0-1 Janusz Żmijewski (1), 0-2 Henryk Apostel (20),  1-2 Jerzy Wilim (24),  1-3 Henryk Apostel (51),  2-3 Helmut Nowak (54),  2-4 Janusz Żmijewski (79),  3-4 Helmut Śladek (85),  4-4 Helmut Śladek (88-wolny),  5-4 Helmut Nowak (89).

Helmut Nowak w Szombierkach grał dwukrotnie, najpierw w latach 1950-1958, a następnie w 1963-1972. W latach 1959-1962 występował w Legii Warszawa. Co ciekawe, w debiucie w nowej drużynie zagrał przeciwko Polonii Bytom 15 marca 1959 roku zdobywając pierwszą bramkę dla Legii w 54 minucie, ostatecznie mecz zakończył się remisem 2:2.

Rozegrał również dwa mecze w Reprezentacji Polski oraz zagrał w meczu w roku 1957 na otwarcie stadionu FC Barcelona.

Zmarł w niedzielę, w wieku 82 lat. Msza żałobna odprawiona zostanie dnia 27.02.2020 o godz. 11.00 w Kościele p.w. Św. Małgorzaty w Bytomiu, po której nastapią uroczystości pogrzebowe na cmentarzu parafialnym.